En kort förhandsvisning av filmerna går att se på sidan Film
Skåne 2008
![]()
Glimminge Hus
Bornholm 2007
I juli 2007 var jag på Bornholm. Det är en mycket vacker ö med en blandning av slättlandskap, kuperat landskap och nästan tropisk skog på vissa ställen. Det var många små pittoreska städer såsom i väster största staden Rönne och Hasle med fiskrökerier, Gudhjem och Allinge i norr, Svaneke och Nexö i öst och i söder fina badstränder bl.a. Dueodde med en av Europas finaste badstränder. Städernas bebyggelse har ofta en varm färgton i gult och svagt rött med oranga tak, ibland bryts det av med dörrar och fönster i blått. Husen ligger tätt utefter de smala gatorna, vilket ger en skön intim känsla. Förvånande nog finns det fikonträd på flera ställen bl.a. i Gudhjem, vilket man annars härleder till sydligare länder.
På norvästra spettsen av Bornholm ligger Hammershus ruiner. Bornholm regerades från borgen som uppfördes 1255. Innåt landet ungefär mitt på ön ligger det största skogsområdet som kallas Almindingen med mycket bokskog. Förutom i söder så är det väldigt klippigt utefter kusten, särskilt i norr med t.ex. Helligdomsklipporna i närheten av Gudhjem. Utav nio rundkyrkor som finns i Europa, ligger fyra på Bornholm. Den största är Österlars rundkyrka. Vill man se naturen på nära håll är ön perfekt för cykling och det finns många långa uppförsbackar, men som tur är också nerförsbackar. Om man av olika anledningar skulle tröttna på att cykla går det att ta med sig cykeln på cykelhyllan som finns bak på bussarna och sedan åka buss tillbaka till hotellet eller var man nu bor. Det finns gott om ställen där man kan hyra cykel.
![]()
Bornholm 2007
Stadsparken och Stadsträdgården 2005-06
Stadsparken i Örebro blev 2004 vald till "Sveriges vackraste park". Sommaren 2005 filmade jag Stadsparken och kompletterade filmen sommaren 2006 med att filma lite mera i Stadsparken och även en del i Stadsträdgården. Personligen tycker jag fortfarande att Stadsparken och Stadsträdgården är mycket vackra, dit jag gärna går och sätter mig för att få en stunds skön avkoppling. Ibland är det underhållning bl.a. en del artister som uppträder, och även allsång från den stora scenen.
![]()
Stadsparken och Stadsträdgården 2005-06
Vattenvägen del 1 och 2
Sommaren 2005 och 2006 filmade jag Svartån genom Örebro. Jag följde Svartån utanför och genom Örebro ända till dess utlopp i Hjälmaren vid fågelreservatet Oset.
Det finns mycket fint och intressant att se i närheten av Svartån, både natur, byggnader och parker som många människor kan njuta av, såsom Örebro Slott, Naturens Hus, Karlslunds Herrgård och Stadsparken. Av allt som finns att se, tror jag att en del Örebroare inte lagt märke till allt fint, man blir lätt "hemmablind" som bekant.
![]()
![]()
Vattenvägen Del 1 och Del 2
Dokumentärfilm om Långarydssläkten.
Världens största dokumenterade släkt.
När jag hösten 2006 fick ett reklampapper från Draking bokförlag med erbjudande om släktböckerna om Långarydssläkten förstod jag vad oerhört stort detta är. Jag tyckte det var väldigt häftigt att vara en bland över 150 000 dokumenterade släktingar.
Bland många andra har min morbror Allan Bengtsson *(CGa aCB CB) släktforskat om Långarydssläkten i många år, hans och andras arbete är mycket värt. Att arbetet om släkten var så här stort kunde jag i min vildaste fantasi inte tro. Långarydssläkten finns t.ex. med i Guinnes rekordbok som världens största kartlagda släkt.
* Bokstavsbeteckningen i parentesen är hämtad ur band 2 sid. 1177, i släktböckerna om Långarydssläkten, som är utgivna av bokförlaget Draking.
Vill Du till Långarydssläktens hemsida? Klicka på bilden!
Bilder
Sidan Blandade bilder.
Foto:Torbjörn Eriksson
Sidan Blommor.
Foto:Torbjörn Eriksson
Foto: Lillian Ström
Sidan Fredrik Strand Halland.
En fantastisk gitarrist är 14 - årige Fredrik Strand Halland, från Norge. Han uppträdde med sitt band på Flashboda Blues i Frövi 080726.
Foto:Torbjörn Eriksson
Sidan Långarydssläkten.
Foto: Anita Andersson
Sidan Nicholas Subrain.
Nicholas Subraian & Blueskallaset på Clarion, Örebro.
Foto:Torbjörn Eriksson
Sidan Rob Tognoni.
På Flashboda Blues i Frövi 080726 spelade Rob Tognoni med band. De kommer från Australien.
Foto:Torbjörn Eriksson
Sidan Stadsparken.
Foto:Torbjörn Eriksson
Sidan Värmland.
Foto:Torbjörn Eriksson
Sidan Wadköping.
Foto:Torbjörn Eriksson
Sidan uppdaterad 100306