« Word | Startsidan | Spam »
24 november 2003
Huller om buller
Detta finns i olika varianter.
Mailas på olika mailinglistor.
Men det funkar.
Jag förstod vad som menades.
------------------------------------
Eilngt en uneörnskding på ett egnskelt uivtnierset så seplar det inegn rlol i viekln odrnnig bksotrnävea i ett ord såtr i, det edna som är vtikgit är att fsötra och ssita bavstoken såtr på rtät patls.
Rseetn kan stå hlelur om blluer och man kan ädnå lsäa tetxen uatn porbelm.
Dttea broer på att vi itne leäsr vjrae bkosatv för sig, uatn odern som hlehet.
-------------------------------------
// Annica Tiger
Annica Tiger november 24, 2003 12:42 EM
Kommentarer
:-)
Annica
Skrivet av: Annica datum: november 26, 2003 08:15 EM
fnasatitkst. kcoså agj ukned aslä tuna oprlebm.
Skrivet av: 2r datum: november 26, 2003 12:04 EM
Jag menade att tesen styrks att de är ordbilder vi ser och inte enstaka ord. Jag har kikat på länkarna i ett tidigare inlägg här och jag kunde läsa även engelsk text, vars bokstäver kastats runt. Något annat vet jag inte om jag lagt in i det hela, mer än att det var en rolig och intressant grej. Dock föredrar jag vanlig text i normal stavning.
Annica Tiger
Skrivet av: Annica datum: november 25, 2003 12:14 EM
Det beror på vad du menar med att "det fungerar"...
Om man ska behöva stanna upp och klura på flera ord i varje mening, då "fungerar" även din variant - men om man (som i det som beskrivs på länkarna jag gav dig) skall kunna läsa texten utan att knappt märka att bokstävernas ordning har ändras - då räcker det inte!
Den exempeltexten du hade var relativt lättläst pga att du hade relativt korta, vanliga och enkla ord (med ett par undantag), men på andra sidor såg jag exempel där bara första och sista bokstaven var korrekta som var mycket svårlästa.
Allt är ju relativt också...
Ingenting (här i livet) är svart eller vitt - det är en gråzon...
/Calle
Skrivet av: Calle datum: november 25, 2003 08:18 FM
Dock funkade det med bara första och sista. Men för längre texter så. Jag ska kika på dina länkar.
Intressant.
Annica
Skrivet av: Annica datum: november 25, 2003 06:15 FM
I den där referensen jag nämnde (ifrån tentan) så står det att de första TVÅ och sista TVÅ tecknen måste vara i korrekt ordning, vilket nog är mer korrekt än bara ha det första och sista tecknet rätt.
Hur som helst, jag letade på nätet och hittade en massa snack om det här fenomenet. På den här sidan står det om en studie som gjordes 1976:
www.bisso.com/ujg_archives/000228.html
Sidan som länkade till url:en ovanför:
www.bisso.com/ujg_archives/000224.html
Mer diskussion om ämnet och fler länkar:
http://joi.ito.com/archives/2003/09/14/ordering_of_letters_dont_matter.html
Peace!
/C
Skrivet av: Calle datum: november 25, 2003 01:02 FM
Full mitt på blanka dagen :). Nej, men visst var det intressant att det går alldeles utmärkt att läsa fast det är uppåt väggarna.
Den engelska undersökningen har jag bara hört talas om. Url?
Annica Tiger
Skrivet av: Annica datum: november 24, 2003 05:11 EM
Yep, det är lite coolt. Det var med en hänvisning till den där engelska undersökningen i en uppgift på tentan jag hade för en månad sedan.
Det fungerar verkligen!
Skrivet av: Carl datum: november 24, 2003 05:03 EM
Jag fstöord drkiet. Byteedr det att jag är dletkesykir?
Skrivet av: Jontas datum: november 24, 2003 03:57 EM
Det där var intressant! Ingen som helst svårighet att läsa. Först trodde jag du var full ;-)
Skrivet av: Monica datum: november 24, 2003 03:33 EM
Har du ingen stavningskontroll :)
Skrivet av: Claes datum: november 24, 2003 01:33 EM