Resultatlista Gävle Halv-
& Kvartsmarathon 2003-05-03
(inkl. DM i halvmarathon för Gästrikland)
Här är den officiella resultatlistan från Gävle Halv- & Kvartsmarathon som genomfördes i ett mulet och blåsigt Gävle med ca 5-6 plusgrader. Vi vill tacka alla deltagare, funktionärer och sponsorer som hjälpt till att genomföra tävlingen samt önskar alla välkommen åter!
Välkommen även till Vildmarksmilen!
Gävle Halv- &
Kvartsmarathon 2003
Arrangörsklubbar:
Gävle GIK, IF Skade & Hemlingby LK
Tävlingsledare: Bengt Modigh, Gävle
GIK
Ansvarig banmätare: Kenneth Lundgren
Speaker:
Stig Vilén
Väder:
5 - 6 plusgrader, blåsigt, mulet men uppehåll
Start:
Idrottsvägen utanför Gavlerinken
Varvning & mål: Gavlestadion
Halvmarathon: 2 varv
Kvartsmarathon: 1 varv
Gamla
resultat: 2002 2001
2000 1999
Plac | DM | Män Seniorer Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | 1 | Johan | Dahl | 71 | Högbo AIK | 1.11.05 |
2 | 2 | Anders | Dahl | 64 | Högbo AIK | 1.11.51 |
3 | Cedric | Schwartzler | 74 | FK Studenterna Sthlm | 1.11.58 | |
4 | Mårten | Lång | 76 | Brittatorps TK | 1.12.23 | |
5 | 3 | Mohammed | Balijja | 80 | Hofors LK | 1.12.36 |
6 | 4 | Anders | Holmkvist | 75 | Hofors LK | 1.13.07 |
7 | Magnus | Burling | 71 | Fredrikshof FIF | 1.14.37 | |
8 | Ard | Vlooswijk | 79 | Nederländerna | 1.15.15 | |
9 | Ulf | Eriksson | 74 | Flemingsbergs SK | 1.17.06 | |
10 | Håkan | Frost | 79 | IFK Mora | 1.18.55 | |
11 | Per | Johansson | 70 | Sundsvalls Friidrott | 1.21.13 | |
12 | Pelle | Åman | 69 | FK Studenterna Sthlm | 1.22.12 | |
13 | Jonas | Larsson | 71 | FK Studenterna Sthlm | 1.23.52 | |
14 | Per | Ekström | 70 | FK Studenterna Sthlm | 1.24.31 | |
15 | Johan | Andersson | 74 | FK Studenterna Sthlm | 1.26.14 | |
16 | 5 | Lars | Klippmark | 70 | Hemlingby LK | 1.26.16 |
17 | Jesper | Lindgren | 72 | IFK Sala | 1.26.54 | |
18 | 6 | Fredrik | Lax | 69 | Gefle IF | 1.27.07 |
19 | Tomas | Hansson | 71 | FK Studenterna Sthlm | 1.28.25 | |
20 | Björn | Steffen | 71 | Ljusdals RC | 1.29.16 | |
21 | Mats | Larsson | 69 | FK Studenterna Sthlm | 1.30.30 | |
22 | Rickard | Bellander | 69 | FK Studenterna Sthlm | 1.31.25 | |
23 | Linus | Norberg | 79 | FK Studenterna Sthlm | 1.33.39 | |
Plac | DM | Män 35 Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | 1 | Johan | Rune | 66 | Högbo GIF | 1.12.39 |
2 | Örjan | Fröjd | 68 | Sundsvalls Friidrott | 1.14.16 | |
3 | Tommy | Larsson | 65 | Sundsvalls Friidrott | 1.14.22 | |
4 | Helmut | Leuschner | 65 | FK Studenterna Sthlm | 1.16.38 | |
5 | Anders | Pedersen | 64 | Fredrikshof FIF | 1.21.09 | |
6 | Jens | Lykke-Mikkelsen | 67 | Hässelby SK | 1.22.34 | |
7 | Olle | Malmström | 66 | FK Studenterna Sthlm | 1.26.23 | |
8 | Anders | Rehn | 68 | Graninge Alliansen | 1.31.08 | |
9 | Kenneth | Svedlund | 66 | Vallsta SK | 1.32.17 | |
10 | 2 | Torbjörn | Englund | 68 | Gävle Kommun SK | 1.35.22 |
11 | Markus | Engström-Nurkkala | 64 | Sundsvalls Friidrott | 1.36.30 | |
12 | Patrik | Söderqvist | 68 | Storvreta | 1.38.29 | |
13 | Rolf | Edholm | 65 | FK Studenterna Sthlm | 1.38.54 | |
14 | Kadir | Tosun | Sundsvall | 1.53.30 | ||
Plac | DM | Män 40 Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | Tommy | Nordsten | 63 | Fredrikshof FIF | 1.18.08 | |
2 | Anders | Karnfält | 61 | FK Studenterna Sthlm | 1.19.31 | |
3 | Mikael | Westin | 59 | Sundsvalls Friidrott | 1.19.55 | |
4 | Mats | Lindholm | 59 | FK Studenterna Sthlm | 1.21.12 | |
5 | Tom | Röpeter | 62 | Fredrikshof IF | 1.21.19 | |
6 | 1 | Torbjörn | Pettersson | 61 | Hemlingby LK | 1.22.44 |
7 | Johan | Olausson | Team Skavsåret IF | 1.23.48 | ||
8 | 2 | Stefan | Lind | 61 | Högbo AIK | 1.24.27 |
9 | 3 | Jan | Eriksson | 61 | Gefle IF | 1.27.38 |
10 | Bernt | Lagelius | 63 | Delsbo IF | 1.28.19 | |
11 | Antti | Suua | 60 | Sthlm City Triathlon | 1.28.20 | |
12 | Peter | Järplid | 61 | Fredrikshof FIF | 1.28.33 | |
13 | Stig | Pellas | 59 | IF Strategen | 1.28.40 | |
14 | 4 | Micael | Alm | 60 | Hemlingby LK | 1.31.59 |
15 | Anders | Lindholm | 63 | Banverket Produktion | 1.33.12 | |
16 | Jouko | Myyryläinen | 60 | Gottsunda IF | 1.33.44 | |
17 | Göran | Fredriksson | Fredrikshof FIF | 1.41.17 | ||
18 | Ilpo | Viinikka | 59 | IFK Strängnäs | 1.44.09 | |
19 | Sven-Åke | Brandås | 59 | Sandarne | 1.54.59 | |
Plac | DM | Män 45 Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | 1 | Göran | Lindqvist | 57 | Hemlingby LK | 1.24.48 |
2 | Jan | Berglund | 58 | Bergeforsens SK | 1.25.00 | |
3 | 2 | Anders | Wolkov | 57 | Hemlingby LK | 1.29.44 |
4 | Tommy | Jonsson | 55 | IFK Sala | 1.36.12 | |
5 | Gunnar | Björkman | 55 | Östhammar Friidrott | 1.45.22 | |
Plac | DM | Män 50 Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | Raimo | Nygård | 52 | Vallsta SK | 1.22.18 | |
2 | 1 | Ulf | Uddbäck | 52 | Hemlingby LK | 1.26.32 |
3 | Tomas | Svanström | 53 | Uppsala LK | 1.28.56 | |
4 | Curt | Sandberg | 51 | Arlanda-Märsta SK | 1.32.23 | |
5 | 2 | Ove | Savolainen | 49 | Högbo GIF | 1.35.28 |
6 | 3 | Kurt | Hemphälä | 51 | Ess LK | 1.42.00 |
7 | Holger | Nordkvist | 51 | Gävle | 1.42.30 | |
Plac | DM | Män 55 Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | Bengt | Olofsson | 47 | Östhammar FI | 1.23.42 | |
2 | Kjell | Krans | 48 | Iggesunds SK | 1.28.46 | |
3 | Lars-Erik | Larsson | 44 | Alfta-Ösa OK | 1.30.00 | |
4 | 1 | Lars | Sundelin | 47 | Hofors LK | 1.36.16 |
5 | 2 | Åke | Hemphälä | 48 | Ess LK | 1.39.07 |
6 | 3 | Jaakko | Tervonen | 47 | Hemlingby LK | 1.39.09 |
7 | Allan | Johansson | 44 | Telia IF Farsta | 1.40.31 | |
8 | 4 | Kjell | Björk | 46 | Hemlingby LK | 1.40.41 |
9 | Lars | Tapper | 46 | Lindens IF | 1.47.11 | |
Plac | DM | Män 60 Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | Sture | Wahlkvist | 43 | Iggesunds SK | 1.29.27 | |
2 | Sten | Odenblad | 39 | Fredrikshof FIF | 1.38.07 | |
3 | 1 | Tommy | Hållstam | 39 | Hemlingby LK | 1.38.35 |
4 | 2 | Gunnar | Sundstrand | 41 | Ess LK | 1.38.53 |
5 | 3 | Börje | Norlin | 40 | Hofors LK | 1.44.42 |
6 | Stig | Söderström | 43 | Kvarnsvedens GoIF | 1.47.02 | |
7 | P-O | Hvittfeldt | 43 | IFK Mora | 1.53.49 | |
Plac | DM | Män 65 Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | Rolf | Persson | 38 | Iggesunds SK | 1.34.32 | |
2 | Bertil | Eriksson | 36 | Kovlands IF | 1.39.21 | |
3 | 1 | Pentti | Luomala | 38 | Hemlingby LK | 1.40.46 |
4 | Ansgar | Ågren | 36 | Telia IF | 1.42.56 | |
Plac | DM | Män 70 Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | Sten | Welin | 29 | Tyresö | 2.09.55 | |
2 | Gunnar | Irvegård | 33 | Arlanda-Märsta SK | 2.21.22 | |
Plac | DM | Kvinnor Seniorer Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | Ann | Björklund | 71 | FK Studenterna Sthlm | 1.28.09 | |
2 | Anna | Björk-Förare | 72 | Sundsvalls Friidrott | 1.36.31 | |
3 | Louise | Beskow | 74 | FK Studenterna Sthlm | 1.37.24 | |
4 | 1 | Jessika | Belusa | 71 | Hemlingby LK | 1.41.49 |
5 | Petra | Söderqvist | 72 | Bålsta | 1.47.06 | |
6 | Kristin | Åhman | 84 | Gävle SS Triathlon | 1.49.23 | |
Plac | DM | Kvinnor 35 Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | 1 | Camilla | Westergren | 66 | IF Skade | 1.34.52 |
2 | 2 | Eva | Annebrant | 67 | Högbo GIF | 1.38.56 |
3 | Katarina | Fröjd | 66 | Sundsvalls Friidrott | 1.47.02 | |
4 | Aurore | Forsmark | 66 | Sundsvalls Friidrott | 1.48.30 | |
Plac | DM | Kvinnor 40 Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | Cecilia | Peterson-Reagan | 63 | FK Studenterna Sthlm | 1.31.17 | |
2 | Ulla | Engström | 63 | Sundsvalls Friidrott | 1.37.40 | |
3 | 1 | Ann-Britt | Nilseng | 59 | IF Skade | 1.42.09 |
4 | 2 | Pia | Behlander | 62 | Hemlingby LK | 1.47.42 |
5 | Monica | Berglund | 63 | Bergeforsens SK | 1.48.22 | |
6 | Margareta | Östensson | 59 | Sälens IF | 2.09.58 | |
Plac | DM | Kvinnor 45 Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | Saga | Dahlsberg | 54 | IK Westmannia | 1.44.53 | |
Plac | DM | Kvinnor 50 Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | Monika | Djusberg | 49 | Hofors | 1.48.24 | |
Plac | DM | Kvinnor 55 Halvmarathon | Född | Förening | Tid | |
1 | Sonia | Carlsson | 47 | IFK Strängnäs | 1.44.12 | |
Plac | Män Motion Halvmarathon | Född | Förening | Tid | ||
1 | Anders | Bergvall | 73 | Stockholm | 1.23.34 | |
2 | Fredrik | Bergvall | 70 | Danderyd | 1.24.00 | |
3 | Bo | Thörnblom | 62 | Älvkarleby IK | 1.25.50 | |
4 | Sven-Olov | Hellqvist | 60 | IF Strategen | 1.26.04 | |
5 | Mikael | Bergkvist | 79 | Gävle | 1.27.06 | |
6 | Marcus | Nilsson | 67 | Täby | 1.27.28 | |
7 | Ulf | Häggquist | 50 | Telia IF Sundsvall | 1.29.34 | |
8 | Johan | Skäringer | 64 | Korsnäskorpen | 1.30.20 | |
9 | Torbjörn | Carlsson | 70 | Sundsvall | 1.31.16 | |
10 | Christer | Gustavsson | 71 | Bonver IK | 1.32.42 | |
11 | Erik | Åslund | 77 | Gefle Freestyle | 1.33.04 | |
12 | Joel | Ingmarsson | 83 | Fredrikshof IF | 1.34.42 | |
13 | Johan | Hedström | 68 | Hörnell Speedglas FF | 1.34.50 | |
14 | Joakim | Grauers | 61 | LK Mjölksyra | 1.38.14 | |
15 | Erik | Engman | 57 | Kilafors | 1.38.32 | |
16 | Lars | Östlund | 51 | Gårdskärs IF | 1.38.36 | |
17 | Daniel | Arvidsson | 69 | Mörrums GoIS FK | 1.39.33 | |
18 | Fredrik | Hedlund | 74 | Gefle Freestyle | 1.40.54 | |
19 | Sten | Brantman | 67 | Gävle | 1.40.56 | |
20 | Leif | Julin | Team Skavsåret IF | 1.41.11 | ||
20 | Lars | Birgersson | Team Skavsåret IF | 1.41.11 | ||
22 | Mats | Egnell | 77 | Bollnäs Schacksällskap | 1.41.33 | |
23 | Magnus | Larsson | 72 | SJJK Sandviken | 1.43.57 | |
24 | Roger | Karnatz | 66 | Gävle | 1.44.34 | |
25 | Leif | Hedin | 46 | Gävle | 1.45.02 | |
26 | Ralf | Melander | 56 | Lustebo LK | 1.45.29 | |
27 | Johan | Ljung | 77 | Symfoniorkestern | 1.45.30 | |
28 | Jan | Fahlander | 71 | Korsnäskorpen | 1.46.17 | |
29 | Michael | Thelin | Gävle | 1.46.27 | ||
30 | Jonas | Bjälkefors | 71 | Rejlers IF | 1.48.01 | |
31 | Tord | Sverin | Föne IK | 1.48.14 | ||
32 | Peter | Alseryd | 64 | Skrämsta FVF | 1.48.59 | |
33 | Nils-Olov | Eriksson | 49 | Ljusne-Ala OK | 1.49.57 | |
34 | Gunnar | Fröberg | 56 | Stockholm | 1.50.23 | |
35 | Jan | Sandahl | 51 | Föne IK | 1.50.31 | |
36 | Mikael | Sondell | Gävle SS Triathlon | 1.50.35 | ||
37 | Mats | Charpentier | 67 | Korsnäskorpen | 1.50.49 | |
38 | Daniel | Sjögren | 72 | Gävle | 1.50.51 | |
39 | Mattias | Larsson | 71 | Gävle | 1.51.01 | |
40 | Hans | Lindborg | 57 | Gävle | 1.51.55 | |
41 | Patrik | Arvidsson | 76 | Skidkamaterna Gävle | 1.52.09 | |
42 | Jokka | Ropponen | 66 | Bäckmora | 1.54.42 | |
43 | Lars | Liljestam | 57 | Telia IF | 1.54.52 | |
44 | Tobias | Röde | 72 | Gävle | 1.55.39 | |
45 | Björn | Wallén | 55 | Frisk/se Pulp AB | 1.55.58 | |
46 | Olle | Skoglund | 55 | Gävle Kommun SK | 1.57.00 | |
47 | Percy | Bengtsson | 39 | Gävle | 1.59.14 | |
48 | Johan | Molin | 70 | Gävle | 1.59.32 | |
49 | Tomas | Lagerström | 77 | Bollnäs Schacksällskap | 2.01.16 | |
50 | Bo | Damberg | 55 | Valbo | 2.01.22 | |
51 | Lennart | Hurtig | 42 | Herräng | 2.02.50 | |
52 | Mats | Isaksson | 71 | Almunge | 2.14.16 | |
53 | Jens | Riedel | 71 | Kolmården | 2.14.17 | |
Plac | Kvinnor Motion Halvmarathon | Född | Förening | Tid | ||
1 | Maria | Thörneld | 78 | Gävle | 1.31.51 | |
2 | Anna | Eriksson | 75 | Gefle | 1.40.49 | |
3 | Marie | Degerman | 68 | Gävle | 1.45.10 | |
4 | Ida | Fröberg | 82 | Stockholm | 1.48.27 | |
5 | Heli | Ropponen | 64 | Näsvikens IK | 1.59.57 | |
6 | Kerstin | Melander | 62 | Lustebo LK | 2.10.22 | |
Plac | Män Motion Kvartsmarathon | Född | Förening | Tid | ||
1 | Bo | Sandström | 57 | Gävle BoFF | 39.51 | |
2 | Fredrik | Norgren | 76 | Räddningstj. Horndal | 40.39 | |
3 | Olle | Skärberg | 54 | Gävle BoFF | 40.45 | |
4 | Owe | Malmqvist | 44 | Enköpings AI | 41.33 | |
5 | Mattias | Hansson | 70 | Umeå Triathlon Club | 42.41 | |
6 | Mattias | Erkkilä | 89 | Gefle IF | 43.12 | |
7 | Markus | Liwing | 89 | Gefle IF | 43.17 | |
8 | Johan | Maioli | 71 | Gävle | 44.34 | |
9 | Thomas | Hansson | 64 | Valbo | 44.40 | |
10 | Johan | Bladestedt | 64 | Fredrikshof IF | 45.25 | |
11 | Joakim | Nilsson | 70 | Umeå Triathlon Club | 45.46 | |
12 | Michael | Hope | 64 | Gävle | 46.37 | |
13 | Omar | Talia | 43 | Valbo AIF | 46.50 | |
14 | Peter | Ståhl | 53 | Skidkamraterna | 47.11 | |
15 | Joakim | Bergqvist | 68 | Gävle | 47.27 | |
16 | Hans | Rydal | 70 | Korpen Hofors | 48.00 | |
17 | Lennart | Romin | 69 | KFG Gävle | 49.18 | |
18 | Staffan | Öberg | 46 | Anasys | 49.43 | |
19 | Gunnar | Persson | 72 | Do it for Luka | 50.37 | |
20 | Mats | Olsson | 57 | Sandviken | 50.42 | |
21 | Åke | Sahlin | 47 | Jädraås AIK | 51.14 | |
22 | Anders | Hellström | 79 | Gävle | 51.36 | |
23 | Seth | Dahlstedt | 64 | Gävle | 52.31 | |
24 | Urban | Jansson | Rejlers Ing AB | 53.11 | ||
25 | Kenneth | Nyberg | 58 | Gävle | 53.16 | |
26 | Erik | Gerdin | 89 | Gefle IF | 53.58 | |
27 | Per-Arne | Persson | 67 | Gävle Kommun SK | 54.27 | |
28 | Göran | Kinsten | 48 | Gävle | 55.21 | |
29 | Leif | Westin | Söderfors GoIF | 55.34 | ||
30 | Klas | Huhtasaari | Rejlers Ing AB | 56.12 | ||
31 | Göran | Alm | 56 | KIF Gävle | 57.18 | |
32 | Alexander | Magnani | 78 | Gävle | 1.08.39 | |
Plac | Kvinnor Motion Kvartsmarathon | Född | Förening | Tid | ||
1 | Julie | Leonard | 59 | Högbo GIF | 40.01 | |
2 | Sandra | Berglund | 90 | Bergeforsens SK | 48.21 | |
3 | Anna | Holmsten | 75 | IFK Lidingö | 48.28 | |
4 | Liselotte | Fernaeus | 80 | Högbo GIF | 51.40 | |
5 | Inger | Kinsten | 49 | Gävle | 54.34 | |
6 | Margareta | Karlsson | 58 | Gävle BoFF | 55.13 | |
7 | Jenny | Ullerfeldt | 85 | IF Skade | 55.16 | |
8 | Inga-Lill | Schrewelius | 52 | Hemlingby LK | 55.32 | |
9 | Maria | Eklund | 69 | Gävle | 55.36 | |
10 | Jessica | Ståhlenberg | 84 | IF Skade | 56.47 | |
11 | Inger | Karlsson | 60 | LMK Gävle | 58.46 | |
12 | Yvonne | Holmkvist | 44 | Gävle Kommun SK | 1.01.54 |