Resultatlista Gävle Halv-
& Kvartsmarathon 2004-05-02
(inkl. DM i halvmarathon för Gästrikland)
Här är den officiella resultatlistan från Gävle Halv- & Kvartsmarathon som genomfördes i ett soligt, men lite blåsigt Gävle med ca 18-20 plusgrader. Vi vill tacka alla deltagare, funktionärer och sponsorer som hjälpt till att genomföra tävlingen samt önskar alla välkommen åter!
Välkommen även till Vildmarksmilen!
Gävle Halv- &
Kvartsmarathon 2004
Arrangörsklubbar: Gävle GIK, IF Skade &
Hemlingby LK
Tävlingsledare: Bengt Modigh, Gävle
GIK
Ansvarig banmätare: Kenneth Lundgren
Speaker:
Stig Vilén
Väder:
18 - 20 plusgrader, soligt & lite blåsigt
Start:
Idrottsvägen utanför Gavlerinken
Varvning & mål: Gavlestadion
Halvmarathon: 2 varv
Kvartsmarathon: 1 varv
Gamla resultat: 2003 2002 2001 2000 1999
Plac |
DM |
Män Seniorer Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
1 |
Johan Dahl |
71 |
Högbo AIK |
1.11.23 |
2 |
Arturo Ulate | 73 | Costa Rica |
1.11.32 |
|
3 |
Johan Sand | 72 | Flemingsbergs SK |
1.14.53 |
|
4 |
Ulf Erikson | 74 | Flemingsbergs SK |
1.15.38 |
|
5 |
2 |
Anders Holmkvist | 75 | Hofors LK |
1.16.16 |
6 |
3 |
Mikael Bergkvist | 79 | Gefle IF |
1.18.46 |
7 |
Gustav Sörberg | 78 | FK Studenterna Sthlm |
1.20.27 |
|
8 |
4 |
Lars Klippmark | 70 | Hemlingby LK |
1.20.32 |
9 |
Johan Mattsson | 70 | I2 IF Karlstad |
1.20.46 |
|
10 |
Per-Erik Malmqvist | 70 | FK Studenterna Sthlm |
1.22.01 |
|
11 |
Per Johansson | 70 | Sundsvalls Friidrott |
1.23.06 |
|
12 |
Matti Linna | 70 | Bergens IF |
1.23.26 |
|
13 |
Jesper Lindgren | 72 | IFK Sala |
1.23.45 |
|
14 |
Mats Liljegren | 76 | Nordstjernan |
1.25.41 |
|
15 |
Johan Andersson | 74 | FK Studenterna Sthlm |
1.25.49 |
|
16 |
Mattias Jansson | 78 | FK Studenterna Sthlm |
1.26.58 |
|
17 |
Tomas Hansson | 71 | FK Studenterna Sthlm |
1.28.27 |
|
18 |
Niclas Bärj | 70 | Bollnäs |
1.29.57 |
|
19 |
Jerker Larsson | 74 | Gävle |
1.29.58 |
|
20 |
Björn Steffen | 71 | Ljusdals RC |
1.30.52 |
|
21 |
Jörgen Asplund | 72 | Graningealliansen |
1.31.33 |
|
22 |
Michael Westin | 72 | Öbacka LK |
1.32.48 |
|
23 |
Peter Modd | 85 | Bollnäs Skidklubb |
1.32.51 |
|
24 |
Johannes Eriksson | 85 | Östervåla IF |
1.33.07 |
|
25 |
Johan Axelsson | 84 | Tierps SK |
1.35.18 |
|
26 |
Christoffer Larsson | 84 | Tierps SK |
1.35.52 |
|
27 |
Mattias Sjöberg | 78 | SCT |
1.38.16 |
|
Plac |
DM |
Män 35 Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
Lorenzo Nesi | 65 | FK Studenterna Sthlm |
1.16.54 |
|
2 |
Martin Bruneskogh | 67 | Sundsvalls Friidrott |
1.18.30 |
|
3 |
1 |
Pär Hållström | 69 | Hemlingby LK |
1.19.32 |
4 |
2 |
Pasi Kangas | 65 | Ess LK |
1.22.35 |
5 |
Harri Ketonen | 66 | Krylbo IF |
1.24.02 |
|
6 |
Magnus Kvist | 68 | FK Studenterna Sthlm |
1.29.56 |
|
7 |
Anders Rehn | 68 | Graningealliansen |
1.32.01 |
|
8 |
3 |
Fredrik Eriksson | 69 | Ess LK |
1.32.30 |
9 |
4 |
Anders Willmes | 67 | Hemlingby LK |
1.32.33 |
10 |
Rickard Bellander | 69 | FK Studenterna Sthlm |
1.36.21 |
|
11 |
5 |
Jörgen Jilka | 67 | Ess LK |
1.37.07 |
12 |
Tom Serenander | 65 | FK Studenterna Sthlm |
1.38.17 |
|
13 |
6 |
Patrik Arvidsson | 69 | Hemlingby LK |
1.55.12 |
Plac |
DM |
Män 40 Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
Anders Karnfält | 61 | FK Studenterna Sthlm |
1.20.07 |
|
2 |
Anders Ottosson | 64 | IF Strategen |
1.22.32 |
|
3 |
Anders Pedersen | 64 | Fredrikshofs IF |
1.24.20 |
|
4 |
Rafael Franco | 62 | FK Studenterna Sthlm |
1.25.43 |
|
5 |
1 |
Stefan Lindh | 61 | Högbo AIK |
1.29.11 |
6 |
2 |
Anders Ågren | 60 | Ess LK |
1.29.31 |
7 |
Göran Lindberg | 64 | Telia IF |
1.32.46 |
|
8 |
Roger Nyberg | 62 | Öbacka LK |
1.33.37 |
|
9 |
3 |
Jan Eriksson | 61 | Gefle IF |
1.36.23 |
10 |
Thomas Hansson | 64 | Valbo |
1.37.19 |
|
11 |
Göran Rune | 60 | Gävle |
1.38.19 |
|
12 |
Thomas Mårtensson | 64 | Ljusdal |
1.38.30 |
|
13 |
Lars-Gunnar Niemi | 59 | Gävle |
2.11.15 |
|
Plac |
DM |
Män 45 Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
Bernt Fresk | 57 | Duveds IF |
1.25.19 |
|
2 |
Göran Nilsson | 58 | FK Studenterna Sthlm |
1.27.27 |
|
3 |
1 |
Göran Lindqvist | 57 | Hemlingby LK |
1.28.45 |
4 |
Daniel van_Rooyen | 55 | Vattholma |
1.30.17 |
|
5 |
Kjell Adolfsson | 58 | Kumla SF |
1.32.18 |
|
6 |
2 |
Anders Wolkov | 57 | Hemlingby LK |
1.34.32 |
7 |
Ilpo Vinikka | 59 | IFK Strängnäs |
1.35.23 |
|
8 |
Gunnar Björkman | 55 | Östhammar Friidrott |
1.37.22 |
|
9 |
3 |
Kenneth Nyberg | 58 | Hemlingby LK |
1.45.53 |
Plac |
DM |
Män 50 Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
Anders Nilsson | 52 | FK Studenterna Sthlm |
1.32.44 |
|
2 |
Holger Nordkvist | 51 | Gävle |
1.59.24 |
|
Plac |
DM |
Män 55 Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
Angus Thomson | 47 | Söderhamns SK |
1.28.02 |
|
2 |
1 |
Ove Savolainen | 49 | Högbo GIF |
1.35.14 |
3 |
2 |
Bengt Källkvist | 47 | Ess LK |
1.35.20 |
4 |
3 |
Lars Hansson | 47 | Hemlingby LK |
1.37.23 |
5 |
Anders Renlund | 46 | Strängnäs-Malmby OL |
1.38.58 |
|
6 |
Roland Nilsson | 48 | Nordanstig Friidrott |
1.39.22 |
|
7 |
4 |
Kjell Björk | 46 | Hemlingby LK |
1.40.09 |
8 |
5 |
Tommy Waller | 47 | Hemlingby LK |
1.44.39 |
9 |
6 |
Jaakko Tervonen | 47 | Hemlingby LK |
1.47.17 |
10 |
Ove Svedlund | 48 | Ljusdals RC |
1.50.48 |
|
Plac |
DM |
Män 60 Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
Lars-Erik Larsson | 44 | Alfta-Ösa OK |
1.31.11 |
|
2 |
Torgny Englund | 42 | Vilsta |
1.35.03 |
|
3 |
Stig Söderström | 43 | Kvarnsvedens GOIF |
1.44.02 |
|
4 |
1 |
Börje Norlin | 40 | Hofors LK |
1.44.41 |
5 |
2 |
Gunnar Sundstrand | 41 | Ess LK |
1.45.38 |
6 |
3 |
Bror Hemphälä | 44 | Ess LK |
1.51.13 |
7 |
Per-Owe Hvitfeldt | 43 | IFK Mora |
1.54.53 |
|
Plac |
DM |
Män 65 Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
Tommy Kurppa | 37 | Ljusdals RC |
1.48.50 |
|
2 |
Uno Nilsson | 37 | Karlslunds IF |
1.53.53 |
|
Plac |
DM |
Män 75 Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
Sten Welin | 29 | SDIK Hellas |
2.02.09 |
|
Plac |
DM |
Kvinnor Seniorer Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
Louise Beskow | 74 | FK Studenterna Sthlm |
1.32.52 |
|
2 |
1 |
Jennie Ekström | 77 | Ess LK |
1.43.23 |
3 |
Marie-Louise Wigen | 77 | FK Studenterna Sthlm |
1.48.51 |
|
4 |
Jennie Eng | 73 | Ljusdals RC |
1.51.36 |
|
5 |
Åsa Hansson | 73 | IF Strategen |
1.53.40 |
|
Plac |
DM |
Kvinnor 35 Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
Cecilia Ritzman | 66 | Fredrikshofs IF |
1.29.38 |
|
2 |
1 |
Eva Annebrant | 67 | Högbo GIF |
1.47.47 |
3 |
Maria Silfver | 67 | Ljusdals RC |
1.51.30 |
|
Plac |
DM |
Kvinnor 40 Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
Christine Svedjestrand | 63 | FK Studenterna Sthlm |
1.48.23 |
|
2 |
1 |
Pia Behlander | 62 | Hemlingby LK |
1.48.53 |
Plac |
DM |
Kvinnor 45 Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
1 |
Ann-Britt Nilseng | 59 | IF Skade |
1.46.56 |
2 |
Margareta Östensson | 59 | Sälens IF |
2.09.40 |
|
Plac |
DM |
Kvinnor 50 Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
1 |
Britt Lindberg | 53 | Ess LK |
1.37.06 |
Plac |
DM |
Kvinnor 55 Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
1 |
Sonia Carlsson | 47 | IFK Strängnäs |
1.45.48 |
|
Plac |
Män Motion Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
|
1 |
Mikael Edlund | 70 | Sundsvalls Friidrott |
1.24.36 |
|
2 |
Bo Thörnblom | 62 | Älvkarleby IK |
1.26.12 |
|
3 |
Per-Erik Larsson | 63 | SEB IF |
1.30.33 |
|
4 |
Stefan Johansson | 61 | Park Inn Högbo |
1.30.35 |
|
5 |
Jakob Skott | 76 | FK Studenterna Sthlm |
1.32.39 |
|
6 |
Eric Engman | 57 | Kilafors |
1.33.06 |
|
7 |
Ulf Domanders | 68 | Gävle |
1.33.53 |
|
8 |
Kenneth Svedlund | 66 | Vallsta SK |
1.33.57 |
|
9 |
Johan Skäringer | 64 | Korsnäskorpen |
1.34.10 |
|
10 |
Leif Julin | 59 | Team Skavsåret IF |
1.36.57 |
|
11 |
Stefan Hellman | 71 | Gävle |
1.38.20 |
|
12 |
Stefan Sundin | 70 | Gävle |
1.41.35 |
|
13 |
Johan Ljung | 77 | Gävle Symfoniork. |
1.43.06 |
|
14 |
Rolf Edholm | 65 | FK Studenterna Sthlm |
1.43.13 |
|
15 |
Leif Sundman | 66 | Gävle |
1.44.03 |
|
16 |
Roger Karnatz | 66 | Gävle |
1.44.04 |
|
17 |
Lars Hemström | 73 | IK Vavd |
1.44.56 |
|
18 |
Stefan Morén | 58 | Falun |
1.45.01 |
|
19 |
Leif Björklund | 61 | DDDS Uppsala |
1.45.21 |
|
20 |
Mats Norman | 58 | Ess LK |
1.45.25 |
|
21 |
Gunnar Åhlund | 49 | Kilafors IF |
1.46.20 |
|
22 |
Mats Andersson | 65 | IK Livsnerven Falun |
1.47.20 |
|
23 |
Jan Sandahl | 51 | Föne IK |
1.48.04 |
|
24 |
Mattias Wirén | 73 | Hemlingby LK |
1.48.15 |
|
25 |
Ralf Melander | 56 | Lustebo LK |
1.48.33 |
|
26 |
Peter Baggesen | 76 | Trångsund |
1.49.07 |
|
27 |
Nils-Olov Eriksson | 49 | Ljusne Ala OK |
1.49.44 |
|
28 |
Tord Sverin | 48 | Föne IK |
1.50.07 |
|
29 |
Anders Visén | 71 | Graningealliansen |
1.51.02 |
|
30 |
Hans Lindeborg | 57 | Gävle |
1.51.34 |
|
31 |
Ola Nordin | 69 | Gävle |
1.51.42 |
|
32 |
Björn Wallen | 55 | Skutskär |
1.51.43 |
|
33 |
Patrik Anonsen | 66 | Gävle |
1.55.19 |
|
34 |
Åke Dahlgren | 51 | Gävle |
1.55.20 |
|
35 |
Dan Eriksson | 69 | Sundbyberg |
1.55.42 |
|
36 |
Bo Withalisson | 63 | Gävle |
1.59.19 |
|
37 |
Percy Bengtsson | 39 | Gävle |
2.00.57 |
|
38 |
Magnus Larsson | 72 | SJ IK Sandviken |
2.01.10 |
|
39 |
Lennart Hurtig | 42 | Herräng |
2.01.57 |
|
40 |
Sune Forsmark | 55 | Ljusne Ala SK |
2.06.12 |
|
41 |
Daniel Arvidsson | 76 | Linköping |
2.07.28 |
|
42 |
Mats Tillberg | 53 | Gävle |
2.08.17 |
|
Plac |
Kvinnor Motion Halvmarathon | Född | Förening |
Tid |
|
1 |
Ulla Björk | 49 | Bollnäs SK |
1.58.42 |
|
Plac |
Män Motion Kvartsmarathon | Född | Förening |
Tid |
|
1 |
Toivo Ollonen | 55 | Edsbyns IF |
38.39 |
|
2 |
Stefan Andersson | 65 | Hofors LK |
39.24 |
|
3 |
Olle Skärberg | 54 | Gävle BoFF |
40.46 |
|
4 |
Fredrik Lax | 69 | Gefle IF |
41.44 |
|
5 |
Jari Elo | 60 | Vilsta IK |
42.00 |
|
6 |
Micael Alm | 60 | Hemlingby LK |
43.15 |
|
7 |
Teuvo Jussi | 69 | Skidkamraterna |
43.27 |
|
8 |
Per-Arne Hedman | 54 | Gävle BoFF |
43.58 |
|
9 |
Per Nordlöf | 56 | Gävle BoFF |
44.54 |
|
10 |
Mats Berggren | 69 | Korsnäskorpen |
45.28 |
|
11 |
Jan Engberg | 55 | Ess LK |
46.08 |
|
12 |
Martin Larsson | 71 | Flemingsbergs SK |
46.22 |
|
13 |
Niclas Nordström | 81 | Gävle |
46.56 |
|
14 |
Daniel Leidstedt | 73 | Gävle |
46.57 |
|
15 |
Weine Lawesson | 68 | Stockholm |
47.31 |
|
16 |
Per-Erik Boman | 52 | Hofors LK |
47.48 |
|
17 |
Johan Maioli | 71 | Gefle |
48.43 |
|
18 |
Jonny Norling | 65 | Östvac AB |
49.50 |
|
19 |
Einar Berglund | 39 | Rembo IK |
50.29 |
|
20 |
Erik Lindblom | 70 | Gävle |
50.53 |
|
21 |
Tommy Andersson | 86 | Granebergs AIS |
51.57 |
|
22 |
Jörgen Krentze | 42 | Älvkarleby |
52.06 |
|
23 |
Mats Johansson | 61 | HP Multisport |
52.27 |
|
24 |
Gunnar Persson | 72 | Do it for Luka |
52.44 |
|
25 |
Pentti Luomala | 38 | Hemlingby LK |
53.03 |
|
26 |
Per-Arne Persson | 67 | Do it for Luka |
54.32 |
|
27 |
Erik Gerdin | 89 | Gefle IF |
57.45 |
|
28 |
Olle Skoglund | 55 | GKSK |
1.00.46 |
|
29 |
Sören Alneberg | 57 | Ess LK |
1.05.46 |
|
Plac |
Kvinnor Motion Kvartsmarathon | Född | Förening |
Tid |
|
1 |
Ida Höglund | 79 | Öbacka LK |
44.30 |
|
2 |
Anette Melander | 72 | Öbacka LK |
50.16 |
|
3 |
Titti Fäldtström | 59 | Ockelbo SK |
51.14 |
|
4 |
Inga-Lill Schrewelius | 52 | Hemlingby LK |
57.04 |
|
5 |
Yvonne Holmkvist | 44 | Gävle Kommun SK |
1.04.54 |
|
6 |
Karin Hansson | Sundsvalls Friidrott |
1.06.46 |