|
|
GODISTERRÄNGEN
2008-10-05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
|
Åbyvallen, Valbo |
|
|
|
|
Arrangör: |
|
Gävle GIK &
Arbetarbladet |
|
|
|
Tävlingsledare: |
|
Bengt Modigh |
|
|
|
Speaker: |
|
Stig Vilén |
|
|
|
Väder & vind: |
|
Blåst och regn, ca 7
grader |
|
|
Deltagare: |
|
79 st |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pojkar 10 år 2500 m |
|
|
|
|
TID
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Arvid Hägglund |
|
OK Ödmården |
|
12.31
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Flickor 10 år 2500 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Josefine Berg |
|
Högbo GIF |
|
11.49
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pojkar 11-12 år
2500 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Albin Johnsson |
|
Högbo GIF |
|
10.00
|
|
|
2 |
Erik Hållström |
|
Gävle OK |
|
10.23
|
|
|
3 |
Ivan Hägglund |
|
OK Ödmården |
|
10.35
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Flickor 11-12 år
2500 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Alma Pihlblad |
|
Högbo GIF |
|
10.01
|
|
|
2 |
Nicole Sörensen |
|
Falu IK |
|
10.18
|
|
|
3 |
Jennifer Rumensaari |
Högbo GIF |
|
11.09
|
|
|
4 |
Emma Bengtsson |
|
Årsunda |
|
11.38
|
|
|
5 |
Amanda Gustafsson |
Storviks IF |
|
12.03
|
|
|
Cornelia Broman |
|
Furuviks FF |
|
Brutit
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pojkar 13-14 år 2500 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Calle Hallberg |
|
Gefle IF |
|
08.58
|
|
|
2 |
Edvin Hedblom |
|
Årsunda IF |
|
09.55
|
|
|
3 |
Oscar Johansson |
|
Högbo GIF |
|
10.05
|
|
|
4 |
Ali Tepe |
|
IF Skade |
|
10.19
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Flickor 13-14 år 2500 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Emma Löf Hagström |
Spårvägens FK |
|
09.29
|
|
|
2 |
Betty Strandberg |
|
Gefle IF |
|
10.00
|
|
|
3 |
Erika Blixt |
|
Högbo GIF |
|
13.00
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pojkar 15-16 år 2500 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Albin Jonsson |
|
Ockelbo SK |
|
09.06
|
|
|
2 |
Joachim Moberg |
|
Gävle GIK |
|
09.27
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Flickor 15-16 år 2500 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Victoria Rehn |
|
Högbo GIF |
|
09.33
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pojkar 8 år & yngre 1200 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Philip Stömne |
|
05.21
|
|
|
2 |
Viktor Ruumensaari |
|
05.23
|
|
|
3 |
Philip Brodén |
|
Insjöns IF |
|
07.25
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pojkar 9 år 1200 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Wilmer Brodén |
|
Leksands OK |
|
06.28
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Flickor 8 år &
yngre 1200 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Julia Gunnarsson |
|
Malungs IF |
|
06.44
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Flickor 9 år
1200 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Alexandra Sörensen |
Falu IK |
|
05.04
|
|
|
2 |
Clara Strandberg |
|
Gefle IF |
|
05.06
|
|
|
3 |
Agnes Johansson |
|
Högbo GIF |
|
05.09
|
|
|
4 |
Emma Hållström |
|
Gävle OK |
|
05.14
|
|
|
5 |
Ida Palmberg |
|
Högbo GIF |
|
05.34
|
|
|
6 |
Peggy Lindkvist |
|
Gefle IF |
|
05.42
|
|
|
7 |
Emma Blixt |
|
Högbo GIF |
|
05.54
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Banrekord
H 8000 m: |
Lars Hagström, Spårvägen
IF |
1992 |
28.04 |
|
|
|
|
Banrekord
D 8000 m: |
Katarina Asp, IFK Mora |
2001 |
30.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
H Jun 17-20
8000 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Andreas Efverström |
Gefle IF |
|
32.01
|
|
|
2 |
Oskar Andersson |
|
Ockelbo SK |
|
33.52
|
|
|
3 |
Teo Odenryd |
|
Järbo IF |
|
33.57
|
|
|
Victor Hedlund |
|
|
Brutit
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
D Jun 17- 20
8000 m |
|
|
|
|
|
|
DM |
|
|
|
|
|
|
|
|
KS/1 |
|
1 |
Tove Wettergren |
|
Gefle IF |
|
36.04
|
|
KS/4 |
|
2 |
Anna Berglöf |
|
Årsunda IF |
|
41.04
|
|
KS/9 |
|
3 |
Sofia Carlsson |
|
Jäderfors SK |
|
43.06
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
D Elit 8000 m |
|
|
|
|
|
|
DM |
|
|
|
|
|
|
1 |
Anita Nordenström |
|
IFK Mora SK |
|
31.53
|
|
|
2 |
Mimmi Andersson |
|
Uppsala LK |
|
38.12
|
|
KS/8 |
|
3 |
Maria Eriksson |
|
ESS LK |
|
41.56
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
D 35 8000 m |
|
|
|
|
|
|
|
DM |
VDM |
|
|
|
|
|
KS/7 |
K35/1 |
1 |
Maria Hållström |
|
Hemlingby LK |
|
41.28
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
D 40 8000 m |
|
|
|
|
|
|
|
DM |
VDM |
|
|
|
|
|
KS/2 |
K40/1 |
1 |
Viveka Lindberg |
|
Hemlingby LK |
|
36.31
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
D 45 8000 m |
|
|
|
|
|
|
|
DM |
VDM |
|
|
|
KS/3 |
K45/1 |
1 |
Ann-Britt Nilseng |
|
IF Skade |
|
|
39.31
|
|
KS/5 |
K45/2 |
2 |
Anna Karin Åhsgren |
Hemlingby LK |
|
|
41.05
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
D 50 8000 m |
|
|
|
|
|
|
|
DM |
VDM |
|
|
|
|
1 |
Ewa Wahlberg |
|
Uppsala LK |
|
40.15
|
|
KS/10 |
K50/1 |
2 |
Margareta Karlsson |
Gävle BOFF |
|
47.08
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
D 60 8000 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
VDM |
|
|
|
KS/6 |
K60/1 |
1 |
Gunilla Juthback |
|
Hemlingby LK |
|
41.09
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
H 35 8000 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
VDM |
|
|
|
|
1 |
Torbjörn Johansson |
Älvdalens IF |
|
29.20
|
|
|
M35/1 |
2 |
Per Hållström |
|
Hemlingby LK |
|
31.14
|
|
|
M35/2 |
3 |
Johan Maioli |
|
Hemlingby LK |
|
37.46
|
|
|
M35/3 |
4 |
Mikael Persson |
|
Hemlingby LK |
|
40.08
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
H 40 8000 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
VDM |
|
|
|
|
M40/1 |
1 |
Stefan Öman |
|
Hemlingby LK |
|
35.13
|
|
|
M40/2 |
2 |
Mikael Siljebro |
|
Hofors LK |
|
37.25
|
|
|
M40/3 |
3 |
Glenn Johansson |
|
Högbo GIF |
|
38.31
|
|
|
M40/4 |
4 |
Örjan Bengtsson |
|
Högbo GIF |
|
39.57
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
H 45 8000 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
VDM |
|
|
|
|
|
|
|
|
M45/1 |
1 |
Hans Pantzare |
|
Hofors LK |
|
|
34.44
|
|
|
M45/2 |
2 |
Roger Öberg |
|
Hofors LK |
|
|
37.04
|
|
|
M45/3 |
3 |
Per Öberg |
|
Hofors LK |
|
|
38.02
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
H 50 8000 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
VDM |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Toivo Ollonen |
|
Edsbyns IF |
|
32.40
|
|
|
M50/1 |
2 |
Bo Sandström |
|
Gävle BOFF |
|
|
33.33
|
|
|
M50/2 |
3 |
Göran Lindqvist |
|
Hemlingby LK |
|
33.38
|
|
|
M50/3 |
4 |
Kenneth Nyberg |
|
Hemlingby LK |
|
35.02
|
|
|
M50/4 |
5 |
Lennart Hägg |
|
Hofors LK |
|
40.30
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
H 60 8000 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
VDM |
|
|
|
|
M60/1 |
1 |
Kjell Björk |
|
Hemlingby LK |
|
34.51
|
|
|
2 |
Hans Sundgren |
|
Dalregementets IF |
|
|
36.24
|
|
|
3 |
Mats Fredriksson |
|
Malungs IF |
|
|
40.43
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
H 65 8000 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
VDM |
|
|
|
|
|
|
|
M65/1 |
1 |
Tommy Hållstam |
|
Hemlingby LK |
|
40.21
|
|
|
Kauko Karhula |
|
SK Trim Virsbo |
|
|
Brutit
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Banrekord
H 12000 m: |
Oiva Jussi, Sandvikens GK |
1980 |
39.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
H 21 12000 m |
|
|
|
|
|
|
DM |
|
|
|
|
|
|
|
MS/1 |
|
1 |
Anders Dahl |
|
Högbo AIF |
|
43.46
|
|
|
2 |
Stefan Carlsson |
|
Hammarby IF |
|
|
47.14
|
|
MS/2 |
|
3 |
Anders Hallberg |
|
Hemlingby LK |
|
47.33
|
|
MS/3 |
|
4 |
Bo Thörnblom |
|
Hemlingby
LK |
|
|
47.48
|
|
MS/4 |
|
5 |
Mounir Touzani |
|
Hemlingby LK |
|
|
53.47
|
|
|
6 |
Björn Steffen |
|
Ljusdal RC |
|
|
54.04
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Herrar Motion 12000 m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Niclas Bärj |
|
Edsbyns IF |
|
|
50.00
|
|
|
2 |
Viktor Larsson |
|
ESS LK |
|
|
|
54.21
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ARBETARBLADETS
vandringspris DAMER |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nyuppsatt 2003 |
|
|
|
|
|
|
2003 VAIF |
|
|
|
|
|
|
|
|
2004 Ockelbo SK |
|
|
|
|
|
|
|
2005 Gefle IF |
|
|
|
|
|
|
2006 Gefle IF |
|
|
|
|
|
2007 Högbo GIF |
|
|
|
|
2008 Högbo GIF |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ARBETARBLADETS
vandringspris HERRAR |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nyuppsatt 2006 |
|
|
|
|
|
|
|
2006 Gefle IF |
|
|
|
|
|
|
|
2007 Högbo GIF |
|
|
|
|
|
2008 Gefle IF |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Utlottningspris skänkt av
Perssons Resor och Viking Line |
|
|
|
|
Kryssning till
Helsingfors för 2 personer |
|
|
Herrar -
vinnare: Per Hållström, Hemlingby LK |
|
|
|
|
Damer -
vinnare: Ann-Britt Nilseng, IF Skade |
|
|