Korta Terräng-DM 2004 i Gästrikland
Senior-DM + Ungdom-DM + Veteran-DM
Några foton från tävlingen: Foto
Datum: | 27 April 2004 | |||||||
Plats: | Skidstadion, Åbyvallen, Valbo | |||||||
Arrangör: | Valbo AIF Friidrott & Skidor | |||||||
Tävlingsledare: | Ralf Struyk | |||||||
Förhållanden: | Fina. Sol, +12°. Svaga vindar. | |||||||
MS 4000 meter, totalt | ||||||||
1 | Anders Dahl | 64 | Högbo AIK |
13:23 |
1 M40 | |||
2 | Lars Jansson | 61 | Gävle OK |
13:28 |
2 M40 | |||
3 | Johan Norberg | 61 | Gefle IF |
13:51 |
3 M40 | |||
4 | Anders Holmkvist | 75 | Hofors LK |
13:57 |
||||
5 | Dan Norin | 66 | Gävle OK | 14:30 | 1 M35 | |||
6 | Lars Klippmark | 70 | Hemlingby LK |
14:37 |
||||
7 | Rikard Hejdenberg | 85 | Gävle OK |
14:43 |
||||
8 | Bo Sandström | 57 | Gävle BoFF |
15:00 |
1 M45 | |||
9 | Lars-Håkan Bengtsson | 72 | Gävle OK |
15:09 |
||||
10 | Bo Thörnblom | 62 | Älvkarleby IK |
15:12 |
4 M40 | |||
11 | Olle Skärberg | 54 | Gävle BoFF | 15:16 | 1 M50 | |||
12 | Göran Lindqvist | 57 | Hemlingby LK |
15:18 |
2 M45 | |||
13 | Jan Eriksson | 61 | Gefle IF | 15:24 | 5 M40 | |||
14 | Fredrik Lax | 69 | Gefle IF |
15:41 |
2 M35 | |||
15 | Jörgen Jilka | 67 | Ess LK | 15:48 | 3 M35 | |||
16 | Martin Emretsson | 88 | Gefle IF | 16:08 | 1 P17 | |||
17 | Micael Alm | 60 | Hemlingby LK | 16:13 | 6 M40 | |||
18 | Tomas Lundgren | 57 | Gävle BoFF | 16:15 | 3 M45 | |||
19 | Erik Sisell | Gävle OK | 16:21 | |||||
20 | Ulf Uddbäck | 52 | Hemlingby LK | 16:24 | 2 M50 | |||
21 | Jan Östlund Cavallin | 64 | Valbo AIF |
16:27 |
7 M40 | |||
22 | Per-Arne Hedman | 53 | Gävle BoFF |
16:39 |
3 M50 | |||
23 | Per Nordlöf | 56 | Gävle BoFF | 16:40 | 4 M45 | |||
24 | Anders Wolkov | 57 | Hemlingby LK |
16:46 |
5 M45 | |||
25 | Erik Jakobsson | 88 | Gefle IF |
17:31 |
2 P17 | |||
26 | Göran Hedman | Valbo AIF | 17:38 | 6 M45 | ||||
27 | Marcus Jansson | 86 | Valbo AIF |
17:40 |
1 P19 | |||
28 | Lars Sundelin | 47 | Hofors LK | 17:42 | 1 M55 | |||
29 | Kenneth Nyberg | 58 | Hemlingby LK |
18:12 |
7 M45 | |||
30 | Tommy Hållstam | 39 | Hemlingby LK | 18:28 | 1 M65 | |||
31 | Jan Svetoft | 59 | Hemlingby LK | 18:37 | 8 M45 | |||
32 | Gösta Norén | 39 | Hemlingby LK | 18:48 | 2 M65 | |||
33 | Peter Weise | 44 | Hemlingby LK | 19:08 | 1 M60 | |||
34 | Arne Pettersson | 33 | Hemlingby LK | 19:14 | 1 M70 | |||
35 | Börje Norlin | 40 | Hofors LK | 19:36 | 2 M60 | |||
36 | Pentti Luomala | 38 | Hemlingby LK | 20:03 | 3 M65 | |||
P19 4000 meter | ||||||||
1 | Marcus Jansson | 86 | Valbo AIF | 17:40 | ||||
P17 4000 meter | ||||||||
1 | Martin Emretsson | 88 | Gefle IF | 16:08 | ||||
2 | Erik Jakobsson | 88 | Gefle IF | 17:31 | ||||
M35 4000 meter | ||||||||
1 | Dan Norin | 66 | Gävle OK | 14:30 | ||||
2 | Fredrik Lax | 69 | Gefle IF | 15:41 | ||||
3 | Jörgen Jilka | 67 | Ess LK | 15:48 | ||||
M40 4000 meter | ||||||||
1 | Anders Dahl | 64 | Högbo AIK | 13:23 | ||||
2 | Lars Jansson | 61 | Gävle OK | 13:51 | ||||
3 | Johan Norberg | 61 | Gefle IF | 13:51 | ||||
4 | Bo Thörnblom | 62 | Älvkarleby IK | 15:12 | ||||
5 | Jan Eriksson | 61 | Gefle IF | 15:24 | ||||
6 | Micael Alm | 60 | Hemlingby LK | 16:13 | ||||
7 | Jan Östlund Cavallin | 62 | Valbo AIF | 16:27 | ||||
M45 4000 meter | ||||||||
1 | Bo Sandström | 57 | Gävle BoFF | 15:00 | ||||
2 | Göran Lindqvist | 57 | Hemlingby LK | 15:18 | ||||
3 | Tomas Lundgren | 57 | Gävle BoFF | 16:15 | ||||
4 | Per Nordlöf | 56 | Gävle BoFF | 16:40 | ||||
5 | Anders Wolkov | 57 | Hemlingby LK | 16:46 | ||||
6 | Göran Hedman | Valbo AIF | 17:38 | |||||
7 | Kenneth Nyberg | 58 | Hemlingby LK | 18:12 | ||||
8 | Jan Svetoft | 59 | Hemlingby LK | 18:37 | ||||
M50 4000 meter | ||||||||
1 | Olle Skärberg | 54 | Gävle BoFF | 15:16 | ||||
2 | Ulf Uddbäck | 52 | Hemlingby LK | 16:24 | ||||
3 | Per-Arne Hedman | 53 | Gävle BoFF | 16:39 | ||||
M55 4000 meter | ||||||||
1 | Lars Sundelin | 47 | Hofors LK | 17:42 | ||||
M60 4000 meter | ||||||||
1 | Peter Weise | 44 | Hemlingby LK | 19:08 | ||||
2 | Börje Norlin | 40 | Hofors LK | 19:36 | ||||
M65 4000 meter | ||||||||
1 | Tommy Hållstam | 39 | Hemlingby LK | 18:28 | ||||
2 | Gösta Norén | 39 | Hemlingby LK | 18:48 | ||||
3 | Pentti Luomala | 38 | Hemlingby LK | 20:03 | ||||
M70 4000 meter | ||||||||
1 | Arne Pettersson | 33 | Hemlingby LK | 19:14 | ||||
KS 4000 meter, totalt | ||||||||
1 | Elisabeth Enmark | 64 | Gefle IF | 17:23 | 1 K40 | |||
2 | Emmy Ivarsson | 84 | Gävle OK | 17:37 | ||||
3 | Helen Valfridsson | 85 | Gävle OK | 18:00 | 1 F19 | |||
4 | Christine Persson | 82 | Gävle OK | 18:31 | ||||
5 | Jennie Andersson | 83 | Gefle IF | 18:33 | ||||
6 | Ann-Britt Nilseng | 59 | IF Skade | 18:50 | 1 K45 | |||
7 | Julia Hedin | 86 | Gefle IF | 19:16 | 2 F19 | |||
8 | Ingela Eriksson | 62 | Gävle OK | 19:22 | 2 K40 | |||
9 | Carin Östlund | 86 | Högbo GIF | 19:32 | 3 F19 | |||
10 | Eva Annebrant | 67 | Högbo GIF | 19:58 | 1 K35 | |||
11 | Margareta Karlsson | 58 | Gävle BoFF | 20:31 | 2 K45 | |||
12 | Inga-Lill Schrewelius | 52 | Hemlingby LK | 21:48 | 1 K50 | |||
F19 4000 meter | ||||||||
1 | Helen Valfridsson | 85 | Gävle OK | 18:00 | ||||
2 | Julia Hedin | 86 | Gefle IF | 19:16 | ||||
3 | Carin Östlund | 86 | Högbo GIF | 19:32 | ||||
K35 4000 meter | ||||||||
1 | Eva Annebrant | 67 | Högbo GIF | 19:58 | ||||
K40 4000 meter | ||||||||
1 | Elisabeth Enmark | 64 | Gefle IF | 17:23 | ||||
2 | Ingela Eriksson | 62 | Gävle OK | 19:22 | ||||
K45 4000 meter | ||||||||
1 | Ann-Britt Nilseng | 59 | IF Skade | 18:50 | ||||
2 | Margareta Karlsson | 58 | Gävle BoFF | 20:31 | ||||
K50 4000 meter | ||||||||
1 | Inga-Lill Schrewelius | 52 | Hemlingby LK | 21:48 | ||||
F15 2000 meter | ||||||||
1 | Emmy Thelberg | 90 | Valbo AIF | 07:45 | ||||
2 | Jessica Enlund | 89 | Gefle IF | 08:32 | ||||
3 | Matilda Lööke | 90 | Valbo AIF | 08:44 | ||||
4 | Sofie Erenlöf | 89 | Gefle IF | 08:47 | ||||
5 | Anna Ahlgren | 89 | Gävle OK | 09:08 | ||||
6 | Erika Herbert | 90 | Gävle OK | 09:54 | ||||
7 | Tilde Malmo | 89 | Valbo AIF | 10:02 | ||||
8 | Marie-Louise Proos | 90 | Gefle IF | 10:24 | ||||
9 | Isabelle Källberg | 90 | Gefle IF | 10:46 | ||||
F13 2000 meter | ||||||||
1 | Maria Nordström | 91 | Gefle IF | 08:00 | ||||
2 | Hanna Rönnlund | 92 | Ockelbo SK | 08:03 | ||||
3 | Elin Pöllä | 91 | Gefle IF | 08:06 | ||||
4 | Tuva Malmo | 92 | Valbo AIF | 08:33 | ||||
5 | Therése Nilsson | 92 | Gefle IF | 08:43 | ||||
6 | Stina Jansson | 92 | Gefle IF | 08:44 | ||||
7 | Emelie Domanders | 91 | Valbo AIF | 08:45 | ||||
8 | Pauline Wästgårds | 91 | Valbo AIF | 08:46 | ||||
9 | Madeleine Nilsson | 91 | Valbo AIF | 09:15 | ||||
10 | Emilia Sjöberg | 92 | Valbo AIF | 09:18 | ||||
11 | Johanna Lööke | 92 | Valbo AIF | 09:25 | ||||
12 | Petra Olofsson | 92 | Valbo AIF | 09:44 | ||||
13 | Hanna Hallberg | 91 | Gefle IF | 09:46 | ||||
14 | Linda Grönkvist | 92 | Valbo AIF | 09:54 | ||||
15 | Mathilda Södergren | 92 | Åshammars IK | 10:03 | ||||
16 | Amanda Jackson | 92 | Åshammars IK | 10:05 | ||||
17 | Anna Johansson | 92 | Valbo AIF | 11:16 | ||||
P15 2000 meter | ||||||||
1 | Markus Liwing | 89 | Gefle IF | 06:50 | ||||
2 | Gustav Nordström | 89 | Gefle IF | 07:07 | ||||
3 | Mattias Söderström | 89 | Gefle IF | 07:39 | ||||
4 | Jakob Eriksson | Gävle OK | 07:58 | |||||
5 | Jesper Hall | 90 | Gefle IF | 07:59 | ||||
6 | Niclas Östlund | Högbo GIF | 08:25 | |||||
7 | Joel Aspelin | 90 | Valbo AIF | 08:27 | ||||
P13 2000 meter | ||||||||
1 | Jakob Enmark | 91 | Gefle IF | 07:40 | ||||
2 | Karl Bywall | 91 | Valbo AIF | 07:56 | ||||
3 | Anton Hedbern | 91 | Gefle IF | 08:01 | ||||
4 | Andreas Efwerström | 91 | Valbo AIF | 08:03 | ||||
5 | Didrik Hall | 92 | Gefle IF | 08:24 | ||||
6 | Peppe Femling | 92 | Högbo GIF | 08:27 | ||||
7 | Martin Martinsson | 92 | Valbo AIF | 08:33 | ||||
8 | Calle Hallberg | 94 | Gefle IF | 08:51 | ej UDM | |||
9 | Andreas Hägglund | 92 | Valbo AIF | 09:03 | ||||
10 | Fabian Wallbom | 92 | Valbo AIF | 09:07 | ||||
MS 4000 m - LAGTÄVLING | ||||||||
1 | GÄVLE OK | 43.04 | ||||||
Lars Jansson - Dan Norin - Rikard Hejdenberg | ||||||||
2 | GEFLE IF | 44.56 | ||||||
Johan Norberg - Jan Eriksson - Fredrik Lax | ||||||||
3 | HEMLINGBY LK, Lag 1 | 46.08 | ||||||
Lars Klippmark - Göran Lindqvist - Micael Alm | ||||||||
4 | GÄVLE BoFF | 46.31 | ||||||
Bo Sandström - Olle Skärberg - Tomas Lundgren | ||||||||
5 | HOFORS LK | 51.15 | ||||||
Anders Holmkvist - Lars Sundelin - Börje Norlin | ||||||||
6 | HEMLINGBY LK, Lag 2 | 51.22 | ||||||
Ulf Uddbäck - Anders Wolkov - Kenneth Nyberg | ||||||||
7 | VALBO AIF | 51.45 | ||||||
Jan Östlund Cavallin - Göran Hedman - Marcus Jansson | ||||||||
8 | HEMLINGBY LK, Lag 3 | 55.53 | ||||||
Tommy Hållstam - Jan Svetoft - Gösta Norén | ||||||||
9 | HEMLINGBY LK, Lag 4 | 58.25 | ||||||
Peter Weise - Arne Pettersson - Pentti Luomala | ||||||||
KS 4000 m - LAGTÄVLING | ||||||||
1 | GÄVLE OK | 54.08 | ||||||
Emmy Ivarsson - Helen Valfridsson - Christine Persson | ||||||||
2 | GEFLE IF | 55.12 | ||||||
Elisabeth Enmark - Jennie Andersson - Julia Hedin |