Resultat Valbo
Games
Datum:
2008-07-18-20
Plats:
Gunder Hägg Stadion
Arrangör:
Valbo AIF
Tävlingsledare: Hans Bywall
Väder, fredag:
Halvklart, temp 18 gr. Svaga till
måttliga växlande vindar.
lördag: Mestadels mulet, 18-19 gr, ett par
korta regnskurar, svaga
växlande
vindar.
Söndag:
Växlande
molnighet, 18-20 gr, ngt
regn, svaga växlande vindar.
M 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Final
heat 1 19/7
1 Joakim
Löfwing 84 Hammarby
IF 1:54.53 1
2 Johan Henningsson 90 Bollnäs FIK 1:54.81 2
3 Olle Olofsson 88 Bollnäs FIK 1:54.97 3
4 Kristoffer Fransson 89 Valbo AIF 1:55.93 4
5 Klas Persson 91 Nyköpings BIS FIK 1:56.48 5
Joakim Frisk 90 Västerås FIK bröt -
Tim Sundström 89 KFUM Örebro ej start
Final
heat 2 19/7
1 Serguei
Plotnikov 88 S:t
Petersburg 1:59.46 6
2 Magnus
Josefsson 78 Gefle IF
Friidrott 1:59.95 7
3 Per
Björkman 65 Stockholms
FTF 2:00.31 8
4 Elias
Bjuhr 93 IFK Umeå 2:02.78 9
5 Christer
Holm 77 Rånäs 4
H 2:09.00 10
6 Jonny
Karlsson Briem 69 Huddinge
AIS 2:09.92 11
7 Stefan
Larsson 58 Gefle IF
Friidrott 2:51.14 12
M
1500m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Final 20/7
1 Serguei
Plotnikov 88 S:t
Petersburg 4:06.53
2 Jan
Westerberg 80 IFK Umeå 4:06.91
3 Markus
Liwing 89 Gefle IF
Friidrott 4:13.55
M
3000m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Final 20/7
1 Magnus
Jensen 84 Hammarby
IF 8:40.61
2 Serguei
Plotnikov 88 S:t
Petersburg 8:43.15
3 Fredrik Svan 77 Rånäs 4 H 8:43.41
4 Linus Nilsson 83 Enhörna IF 8:44.90
5 Mikael Lindberg 84 Edsbyns IF FI 8:47.05
6 Oskar Majling 86 Kungsängens SK 8:48.11
7 Nicklas Källmén 75 KFUM Örebro 8:49.37
8 Pär Wikberg 83 Skellefteå AIK FIK 8:54.55
9 Magnus Bergman 68 Enhörna IF 8:56.68
10 Patrik Persson 83 Kumla SF 9:07.71
11 Anders Hallberg 81 Hemlingby LK 9:10.84
12 Hans Ollonen 82 Edsbyns IF FI 9:13.54
13 Henrik Jacobsson 88 Rånäs 4 H 9:41.29
14 Mattias Aspholm 74 Trångsvikens IF 9:44.11
15 Christer Holm 77 Rånäs 4 H 9:48.65
16 Fredrick Djupström 68 Glanshammars IF 9:56.46
17 Daniel Cortobius 88 Rånäs 4 H 10:21.25
18 Fredrik Ljungdahl 93 IF Vingarna 10:26.04
19 Gusten Danielsson 92 IK Norrköping 10:39.19
1:a
P17
M 3000m hinder 91 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Final 18/7
1 Johan Lindberg 80 Upsala IF 9:24.94 Rekord
2 Pär Wikberg 83 Skellefteå AIK FIK 9:25.93
3 Jan Westerberg 80 IFK Umeå 9:46.51
4 Henrik Jacobsson 88 Rånäs 4 H 10:53.62
K 800m
(sprang med F19)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Final 19/7
1 Jenny Olsson 85 KFUM Örebro 2:12.68
2 Lisa Forsberg 89 Falu IK 2:14.27
3 Karin Wåhlstedt 60 Järvsö IF 2:17.21
4 Nina Gudmundsson 75 Gefle IF Friidrott 2:24.17
K 1500m
(sprang med F19)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Final 20/7
1 Carin Bergman 73 Spårvägens FK 4:52.03
2 Nina Gudmundsson 75 Gefle IF Friidrott 4:52.91
3 Emmi Östlund 88 Hammarby IF 4:55.70
4 Cecilia Norrbom 88 Turebergs FK 5:10.79