Resultat Mittsvenska IDM - Hemlingby LK

Gavlehov, Gävle   2024-02-10 - 2024-02-11

Arrangör: Gefle IF
Tävlingsledare: Leif-Göran Mosell
2024-02-10 2024-02-11 Alla dagar

Fullständiga resultat

Kvinnor 1500 m

1 Jennifer Widell Genborg
Hemlingby LK
94 Hemlingby LK 5:10.53


PB

Kvinnor 3000 m

1 Ida Wikman
Dalregementets IF
02 Dalregementets IF 10:50.14


SB
2 Jennifer Widell Genborg
Hemlingby LK
94 Hemlingby LK 11:29.55







Veteraner Kvinnor 400 m

1 Linda Hjertzell
Upsala IF
78 Upsala IF 1:09.38


PB
2 Jenny Hellmark
Falu IK
74 Falu IK 1:11.99


PB
3 Karin Wåhlstedt
Järvsö IF
60 Järvsö IF 1:12.35


SB
4 Emma Wahlin
Upsala IF
79 Upsala IF 1:17.20


PB
5 Ann-Britt Nilseng
Hemlingby LK
59 Hemlingby LK 1:41.77


SB
Sammanställning per klass
K65
1 Ann-Britt Nilseng
Hemlingby LK
59 Hemlingby LK 1:41.77
K60
1 Karin Wåhlstedt
Järvsö IF
60 Järvsö IF 1:12.35
K50
1 Jenny Hellmark
Falu IK
74 Falu IK 1:11.99
K45
1 Linda Hjertzell
Upsala IF
78 Upsala IF 1:09.38
2 Emma Wahlin
Upsala IF
79 Upsala IF 1:17.20


Veteraner Kvinnor 1500 m

1 Veronika Nordahl
Uppsala LK
80 Uppsala LK 4:53.75


SB
2 Jenny Björnberg
Falu IK
83 Falu IK 5:01.07


PB
3 Karin Wåhlstedt
Järvsö IF
60 Järvsö IF 5:25.90


SB
4 Elisabeth Mandorf
Bålsta IK
76 Bålsta IK 6:03.59


SB
5 Ann-Britt Nilseng
Hemlingby LK
59 Hemlingby LK 6:51.05


SB
6 Annika Björk
Falu IK
76 Falu IK 6:56.84


PB

Sofie Högberg
Hemlingby LK
81 Hemlingby LK DNS





Eva Widelund
Järvsö IF
45 Järvsö IF DNS




Sammanställning per klass
K75

Eva Widelund
Järvsö IF
45 Järvsö IF DNS
K65
1 Ann-Britt Nilseng
Hemlingby LK
59 Hemlingby LK 6:51.05
K60
1 Karin Wåhlstedt
Järvsö IF
60 Järvsö IF 5:25.90
K45
1 Elisabeth Mandorf
Bålsta IK
76 Bålsta IK 6:03.59
2 Annika Björk
Falu IK
76 Falu IK 6:56.84
K40
1 Veronika Nordahl
Uppsala LK
80 Uppsala LK 4:53.75
2 Jenny Björnberg
Falu IK
83 Falu IK 5:01.07

Sofie Högberg
Hemlingby LK
81 Hemlingby LK DNS

Veteraner Kvinnor 3000 m

1 Helena Fernström
Springresor Hälsingland IF
78 Springresor Hälsingland IF 11:50.94


SB
2 Ann-Britt Nilseng
Hemlingby LK
59 Hemlingby LK 14:24.00


SB
3 Annika Björk
Falu IK
76 Falu IK 14:37.75


SB
Sammanställning per klass
K65
1 Ann-Britt Nilseng
Hemlingby LK
59 Hemlingby LK 14:24.00
K45
1 Helena Fernström
Springresor Hälsingland IF
78 Springresor Hälsingland IF 11:50.94
2 Annika Björk
Falu IK
76 Falu IK 14:37.75


Veteraner Män 400 m

1 Emil Johansson
Ludvika FFI
88 Ludvika FFI 57.94




2 Magnus Andervin
IFK Märsta
74 IFK Märsta 1:02.12


PB
3 Johan Skäringer
Hemlingby LK
64 Hemlingby LK 1:14.65


SB
4 Göran Lindqvist
Hemlingby LK
57 Hemlingby LK 1:19.96


SB
5 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 1:30.52


SB
Sammanställning per klass
M75
1 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 1:30.52
M65
1 Göran Lindqvist
Hemlingby LK
57 Hemlingby LK 1:19.96
M60
1 Johan Skäringer
Hemlingby LK
64 Hemlingby LK 1:14.65
M50
1 Magnus Andervin
IFK Märsta
74 IFK Märsta 1:02.12
M35
1 Emil Johansson
Ludvika FFI
88 Ludvika FFI 57.94

Veteraner Män 800 m

1 Lars Jonsson
Järvsö IF
78 Järvsö IF 2:16.51


PB
2 Anders Richardsson
Falu IK
78 Falu IK 2:21.38


SB
3 Johan Hedlund
Borlänge LK
72 Borlänge LK 2:33.32




4 Fredrik Lång
Bålsta IK
72 Bålsta IK 2:35.89




5 Jimmy Olsson
Upsala IF
85 Upsala IF 2:36.96


PB
6 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 2:37.14


SB
7 Marcus Månblad
Gefle IF
87 Gefle IF 2:40.93


PB
8 Göran Lindqvist
Hemlingby LK
57 Hemlingby LK 3:01.19


PB
9 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 3:29.90


SB
10 Sten F Berglund
Gagnefs IF
40 Gagnefs IF 4:03.99


SB
Sammanställning per klass
M80
1 Sten F Berglund
Gagnefs IF
40 Gagnefs IF 4:03.99
M75
1 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 3:29.90
M65
1 Göran Lindqvist
Hemlingby LK
57 Hemlingby LK 3:01.19
M60
1 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 2:37.14
M50
1 Johan Hedlund
Borlänge LK
72 Borlänge LK 2:33.32
2 Fredrik Lång
Bålsta IK
72 Bålsta IK 2:35.89
M45
1 Lars Jonsson
Järvsö IF
78 Järvsö IF 2:16.51
2 Anders Richardsson
Falu IK
78 Falu IK 2:21.38
M35
1 Jimmy Olsson
Upsala IF
85 Upsala IF 2:36.96
2 Marcus Månblad
Gefle IF
87 Gefle IF 2:40.93

Veteraner Män 1500 m

1 Lars Jonsson
Järvsö IF
78 Järvsö IF 4:37.21


PB
2 Anders Richardsson
Falu IK
78 Falu IK 4:47.77


SB
3 Lars Melin
Falu IK
72 Falu IK 4:57.83




4 Johan Skäringer
Hemlingby LK
64 Hemlingby LK 5:34.39


SB
5 Tony Back
Dalaportens OL
66 Dalaportens OL 5:34.67


SB
6 Göran Lindqvist
Hemlingby LK
57 Hemlingby LK 6:11.69


SB
7 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 7:03.91


SB
8 Örjan Wedin
Östhammar FI
55 Östhammar FI 10:02.06


SB
Sammanställning per klass
M75
1 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 7:03.91
M65
1 Göran Lindqvist
Hemlingby LK
57 Hemlingby LK 6:11.69
2 Örjan Wedin
Östhammar FI
55 Östhammar FI 10:02.06
M60
1 Johan Skäringer
Hemlingby LK
64 Hemlingby LK 5:34.39
M55
1 Tony Back
Dalaportens OL
66 Dalaportens OL 5:34.67
M50
1 Lars Melin
Falu IK
72 Falu IK 4:57.83
M45
1 Lars Jonsson
Järvsö IF
78 Järvsö IF 4:37.21
2 Anders Richardsson
Falu IK
78 Falu IK 4:47.77

Veteraner Män 3000 m

1 Mikael Tisjö
Bålsta IK
81 Bålsta IK 9:44.93




2 Emanuel Janzon
IF Mantra Sport
84 IF Mantra Sport 9:49.01


PB
3 Tony Eriksson
Borlänge LK
73 Borlänge LK 9:50.42


PB
4 Fabian Karlsson
IF Mantra Sport
87 IF Mantra Sport 9:58.31


PB
5 Rickard Ödgren
IF Mantra Sport
77 IF Mantra Sport 10:21.75


PB
6 David Wijk
Högbo GIF
70 Högbo GIF 10:42.22


SB
7 Johan Hedlund
Borlänge LK
72 Borlänge LK 10:48.72


PB
8 Göran Johanson
Bålsta IK
74 Bålsta IK 10:49.38


SB
9 Bo Lager
Uppsala LK
63 Uppsala LK 11:35.00


SB
10 Johan Skäringer
Hemlingby LK
64 Hemlingby LK 11:38.00


SB
11 Leif Andersson
Borlänge LK
54 Borlänge LK 12:52.00


SB
12 Bo Larsson
Järvsö IF
51 Järvsö IF 14:08.94


SB

Per Åsberg
LK Roslagen
68 LK Roslagen DNF




Sammanställning per klass
M70
1 Leif Andersson
Borlänge LK
54 Borlänge LK 12:52.00
2 Bo Larsson
Järvsö IF
51 Järvsö IF 14:08.94
M60
1 Bo Lager
Uppsala LK
63 Uppsala LK 11:35.00
2 Johan Skäringer
Hemlingby LK
64 Hemlingby LK 11:38.00
M55

Per Åsberg
LK Roslagen
68 LK Roslagen DNF
M50
1 Tony Eriksson
Borlänge LK
73 Borlänge LK 9:50.42
2 David Wijk
Högbo GIF
70 Högbo GIF 10:42.22
3 Johan Hedlund
Borlänge LK
72 Borlänge LK 10:48.72
4 Göran Johanson
Bålsta IK
74 Bålsta IK 10:49.38
M45
1 Rickard Ödgren
IF Mantra Sport
77 IF Mantra Sport 10:21.75
M40
1 Mikael Tisjö
Bålsta IK
81 Bålsta IK 9:44.93
2 Emanuel Janzon
IF Mantra Sport
84 IF Mantra Sport 9:49.01
M35
1 Fabian Karlsson
IF Mantra Sport
87 IF Mantra Sport 9:58.31